Skip to content
Amit rólunk tudni érdemes

A Zöldfelület Szakértők Csoportja új, de a benne tevékenyen résztvevő szakemberek összességében több évtizedes a tapasztalattal rendelkeznek a saját szakterületükön. Azért hoztuk létre, hogy szakmai segítséget tudjunk nyújtani a zöldfelületek és benne természetesen a fák ökologikus fenntartásában.

A Zöldfelület Szakértők csoportját egy igény hozta létre, a fákkal- faállománnyal, városi-, települési zöldfelületekkel kapcsolatos magasabb szintű mérnöki szolgáltatásra való egyre fokozódó igény.

Sok szándék-egy akarat

Mindannyiunk szándéka az volt, hogy az időjárás változás, a gazdasági helyzet változása és a lakósság igényeinek változása miatt egyre nehezebb kihívások előtt zöldfelületgazdálkodást tapasztalatunkkal, ismereteinkkel segítsük. Ez a szándék forrott össze egy akarattá, hogy a hazai zöldfelület gazdálkodás figyelmét felhívjuk az ökológiai zöldfelület gazdálkodás hatékonyságára és a lakossággal való széleskörű kapcsolatok lehetőségére.

Azzal a céllal hoztuk létre vállalkozásunkat, hogy egységes platformot biztosítsunk a szakértői csapatunk elérésére. A hátterében a csapat tagjainak sok-sok éves, a zöldfelület fenntartáshoz kapcsolódó szakmai területekben eltöltött gyakorlati évek tapasztalata áll. Előterében pedig számos zöldfelület gazdálkodásban kipróbált, tapasztalat szakember. Filozófiánk segíteni a zöldfelületeknek, ezen belül pedig a fáknak, hogy a lehető legtovább, a lehető legjobb minőségben éljenek. A törekvésünk nagyon is önző, szeretnénk a zöldfelületek nyújtotta előnyöket minél hosszabb ideig élvezni és használni a lakóhelyünk épített környezetében is.

A csapatunk egyike a GARDEN Kft. tulajdonos ügyvezetője, aki immár több mint 30 éve foglalkozik kertészettel és a fákkal. Ez a hosszú idő és a fák iránti elkötelezettség garantálja a mindig napra kész tudást, szakértelmet az elméletben, valamint annak magas szintű alkalmazását a gyakorlatban. Szerettünk volna egy olyan szakértői csapatot létrehozni, melynek tagjai saját szakterületük meghatározó képviselői és együtt egy komplex gondolkodású, átfogó elméleti-, valamint gyakorlati tudással rendelkező csapatot alkotnak.

A feladat napról napra nehezebb. A fák életfeltételei romlanak az őket ért egyre nagyobb terhelés, például a klímaváltozás negatív hatásai miatt. A frissen elültetett fák várható élettartama a jövőben meg sem fogja tudni közelíteni a jelenleg még velünk élő több tíz-, de sok esetben száz évet is meghaladó korú fákét. 
Ezért nagyon fontos és halaszthatatlan feladat az idős fák védelme, életfeltételeinek, egészségi állapotának javítása!

A gazdasági környezet sem kedvez, a zöldfelületekre fordítható összeg csökkenő tendenciát mutat. Egyre kevesebb a szakképzett munkaerő. 

A fennálló és a jövőbeni helyzetre az ökologikus, természetközeli zöldfelület gazdálkodás adhatja meg a választ.

Szakértői csapatunk ennek kidolgozására és a gyakorlatba való átültetésére vállalkozik.

Víziónk

Egy mondatban megfogalmazva élhető városokat szeretnénk.

Olyan városokban szeretnénk élni, ahol az általunk tervezett-, épített- és ápolt zöldfelületek, ökologikusan kialakítottak és maximálisan javítják az ott élők életfeltételeit. Ahol a legkisebb beavatkozás elvét követve segítségül hívjuk a természet erejét, a lehető legnagyobb biológiai változatosságot alakítunk ki. Mindezzel elérjük, hogy hosszútávon fenntarthatókká válnak.

Küldetésünk

Segítséget szeretnénk nyújtani a zöldfelületek tulajdonosainak, kezelőinek, fenntartóinak a munkájukhoz.

Ez magában foglalja az egységes ökologikus szemléletű rövid-, közép-, továbbá hosszútávú zöldfelületi stratégia megalkotását, a kidolgozott stratégiák gyakorlati megvalósítását.

A megvalósítás elősegítése érdekében részt tudunk venni közvetlenül a konkrét munkákban, ezen kívül az ehhez szükséges ismeretanyagok és gyakorlati tapasztalatok oktatásában is.

Felelősségvállalásunk

Vállalkozásunkat a fák, a növényvilág és az állatok élőhelyeinek, a természet megbecsülésére építettük, amelyet otthonaink és közösségeink számára hoztunk és hozunk létre.  Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében végzett átalakításhoz kapcsolódó tudásunkat nemcsak képességnek, hanem felelősségnek is tekintjük.

Ismereteink megosztásával szeretnénk hozzájárulni a települések élhetőbbé tételéhez, a zöldfelületek fenntarthatóbbá válásához.

Ha el szeretné olvasni szakértőink részletes bemutatkozását, akkor kattintson a nevükre vagy a fotóikra!

0001 Lukács Zoltán
Faállomány üzemeltetés, faápolás, oktatás
JÓMAGAM 2019 NOVEMBER másolat
Projekt -tervezés, -vezetés, oktatás szervezés, ökologikus zöldfelület fenntartás, green city
thumbnail_Petre Anna
Faápolás, jog, múszaki ellenőrzés
Dezsényi Péter
Zöldtetők, oktatás, biodiverzitás, green city
thumbnail_G_Á_ 2023
Növényvédelem, injektálás
Tóth Eszter 2
Közterületi-tervezés, -fenntartás, önkormányzati ügyek
Farkas-Agnes-kicsinyitett
Faápolás, favédelem, igazságügyi szakértés, műszaki ellenőrzés, önkormányzati ügyek
!bajor_zoltan._
Természetvédelem, oktatás
Zsigó György
Növényvédelem
Somorjai TZs
Green City akreditáció, ökologikus tervezés, oktatás
Rónai Gergely
Növényhasználat, növény kereskedelem
Dr. Szabó Krisztina
Növényalkalmazás, oktatás
Biro-Bori
Városi ökológikus és biodiverz növényhasználat, zöldfelület- fenntartás, fejlesztés
kosztka_erno
Kertépítés, kivitelezés, gépesített technológiák, gyümölcs-, és haszonnövény alkalmazás
Halmi Zsuzsa
Faápolás, kommunikáció, marketing
Dani_Zoli_Uj
Kivitelezés, technológia, száraz kertek, keleti kertek
Lipcsei-Sz-1
Zöldfelület fenntartás -technológia, -szakmai programok, -üzemszervezés
S Z kép (2)
Természetvédelem, talajmenedzsment, vízmegtartás, biodiverzitás

Lukács Zoltán

A budapesti Kertészeti Egyetemen szereztem kertészmérnök diplomát 1988-ban.

Az egyetem elvégzése után, 1990-ben megalapítottam a zöldfelületgazdálkodási szolgáltatásokat végző Garden Kft-t, melynek azóta is ügyvezetője vagyok.

2022-ben szereztem meg a MAETE-n a Favizsgáló és faápoló szakmérnök képesítést.

A Magyar Faápolók Egyesületének alapító tagja és a tagság bizalmából 2021-ig elnöke voltam, ma pedig tiszteletbeli elnöke vagyok. Büszke vagyok a faápolás szakmában elért eredményekre: leírjuk a szakma mesterfogásait, mely sorozat első tagjának a „Metszési útmutatónak” vagyok szerzője. Kidolgoztunk egy faértékelési rendszert, mely alkalmazásként szabadon elérhető a világhálón. Összeállítottunk egy ajánlást a „Közterületi Sorfák Jegyzékét”. Elindítottuk a Faápoló verseny sorozatot. Megszerveztük a faápoló szakmunkás és a faápoló szakmérnök képzést. És dolgozunk tovább.

Ezen kívül vállalok társadalmi feladatot a kertész szakmai közéletben. Így vezetőségi tagja vagyok a Magyar Díszkertészek Szövetségének és vezetője vagyok a Magyar Nemzeti Agrárkamara Diszkertész Alosztályának. Egyik szervezője voltam a Magyar Dísznövény Gondnokságnak.

Lukács Zoltán

Hegedűs Gábor

A budapesti Kertészeti Egyetemen szereztem kertészmérnök diplomát 1992-ben.

2009-ig saját vállalkozásaimat irányítottam. Zöldfelület tervezéssel- építéssel és fenntartással foglalkoztunk.

2010-től 2019 év végéig a FŐKERT NZrt vezérigazgató-helyetteseként a szakmai munka irányítása volt a feladatom. Részt vettem Budapest kiemelt zöldfelületeinek üzemeltetésében, fejlesztésében, szakmai programjának kidolgozásában. A közép és hosszútávú zöldfelületi stratégia kidolgozásában és végrehajtásában. Az éves szakmai tervek összeállításában és annak végrehajtásában, kutatási és fejlesztési projektek indításában és megvalósításában., külföldi jó példák meghonosításban és a gyakorlatba való bevezetésében.

Részt vettem a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének megalakulásáig az előkészítő munkákban, majd a megalakulást követően a mindennapi feladatok elvégzésében ügyvezetőként.

A Magyar Kertépítők Országos Szövetségének tiszteletbeli elnökségi tagja vagyok. Segítem az ágazati stratégiát kidolgozó csapat munkáját.

Tagja vagyok annak a szakértői csoportnak, amely célul tűzte ki a magyarországi zöldfelületek természetközeli-, a legkisebb beavatkozás elvét követő szakmai gyakorlatok kidolgozását és oktatását, valamint a Zöldfelületi Szakértői Hálózat létrehozását a Magyar Agrárgazdasági Kamara égisze alatt.

 

Dr. Petre Anna

Okleveles tájépítész mérnökként végeztem a Szent István Egyetemen 2002-ben.

2006-ban sikeres vizsgát tettem a Magyar Építész Kamaránál, mint K jogosultságú tervező mérnök.

2011-ben letettem a közigazgatási szakvizsgát, 10 éven át végeztem települési zöldfelületekkel kapcsolatos hivatali munkát, melynek része volt a település üzemeltetés és a fás szárú növényekkel kapcsolatos hatósági eljárás.

2018-ban a Corvinus egyetemen végeztem, mint favizsgáló és faápoló szakmérnök.

2022-ben a Széchenyi Egyetemen jogi szakokleveles mérnök végzettséggel gyarapítottam a tudásomat.

Szintén ebben az évben vizsgáztam a Magyar Építész Kamaránál, mint magasépítési műszaki ellenőr kertépítészeti részszakterületen.

2019 óta veszek részt óraadó tanárként a favizsgáló és faápoló szakmérnök és a faápoló szakma képzésében, ahol jogi ismereteket tanítok.

Dezsényi Péter

Okleveles kertészmérnökként végeztem 1995-ben.

2001-ben megalapítottam a Deep Forest Kft-t, amely az ország egyik vezető parképítő vállalkozásává vált az elmúlt 20 évben, 2011-ben pedig Építőipari Nívódíjat kapott.

A kétezres évek második felétől aktívan részt veszek a zöldfelület-gazdálkodási ágazat szakmai szervezeteinek munkájában. 2008-ban léptem be a Zöldtető- és Zöldfal Építők Országos Szövetségébe (ZÉOSZ), amelynek 2012 óta elnöke vagyok. 2013-ben az Európai Zöldtetők Szövetségének elnökségi, 2019-ben pedig a Magyar Kertépítők Országos Szövetségének vezetőségi tagja lettem.

2013 óta vendégoktatóként zöldtető- és zöldfal tervezést és kivitelezést tanítok itthon és külföldön; többek között a bécsi BOKU (Universität für Bodenkultur) és a MATE (Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem) különböző intézeteiben is oktattam.

Társszerzője vagyok a 2016-ban megjelent Zöldhomlokzatok című tervezési és kivitelezési műszaki segédletnek, valamint számos hazai- és külföldi szakmai könyvben és tudományos publicisztikában vettem részt társzerzőként.

Szűkebb szakterületeim a zöldtetők, a városi biodiverzitás és az ökológiai szemléletű települési zöldfelület-gazdálkodás. Hitvallásom szerint az ökológiai szemléletváltás, és az épületszerkezetek vegetációs technológiáinak előretörése fontos szerepet kell, hogy kapjon a magyar települések klíma-adaptációs stratégiájában.

Dr. Gutermuth Ádám

Okleveles kertészmérnöki diplomámat 2003-ban szereztem meg a valamikori Kertészeti Egyetemen növényvédelem szakirányon.

A tanulmányaim során egy növény betegségre három növényvédőszer hatóanyagot kellett megtanulnunk, ami egyáltalán nem elégítette ki érdeklődésemet, mert semmit nem jelentettek számomra a megtanulhatatlan hatóanyagnevek és különben is a hatóanyagok jönnek mennek (mostanában csak mennek). Ezzel szemben igazán az érdekelt, hogy egy növényfajt miért kolonizál egy kórokozó gomba és egy másik rokon fajon miért nem jelenik meg tünet.

Egyetem után Csilléry Gábor paprika nemesítő (aki elsősorban rezisztenciával foglalkozott) mellett gyakornokoskodtam, ahol millió szám fertőztük a paprika növényeket. A természetben megtalálható rezisztenciák rajongója lettem, olyannyira, hogy visszatértem az egyetemre, hogy utánajárjak létezik-e monilia-rezisztens kajszi. Persze ha van, akkor az is érdekelt mi áll az ellenállóság mögött. Azontúl, hogy ezért a pár év kutatásért kiérdemeltem a kertészettudomány doktora címet (PhD), kiderült, hogy van monilia ellenálló kajszi. Egyetemet 2016-ban hagytam ott, de ma is hazajárok. Kajszinemesítést saját barackosunkban folytatom, egyetemi együttműködéssel, ez az egyik kertészeti szakmai vonalam.

Másik vonal a növényvédelem, amiről röviden csak annyit, hogy a permetezéssel szemben én fákat injektálok. Persze permetezünk is, de mindkét technika előnyeit hátrányait tudom. Injektálnom azért kellett, mert 2001-ben mikor a növényvédelem szakirányt választottam (igazából természetvédelmi szakirányt választottam volna, mert gyerekkoromban a madarászat volt számomra a legfontosabb, de sajnos ez a szakirány nem igazán szólt semmiről), Aaházunk udvarán álló vadgesztenyét nem tudtam sikeresen lepermetezni az újonnan megjelent vadgesztenyelevél aknázómoly ellen. Onnantól ez a kártevő lett a fő munkaadóm.

Azóta évente 1500 -2000 fát kezelünk, többek között például a keszthelyi védett vadgesztenyesort és Magyarország kastélyparkjainak matuzsálem vadgesztenyéit és platánjait. 2018-ban Dr Sörös Csilla és Dr Szabó Árpád egyetemi kollégáimmal kezdtük el a különböző gyümölcsfajok injektálását és egyúttal lettem két doktorandusz témájának vállalati szakértője.

Hazánkban ’elsőként’ vehettem át 2018-ban (talán akkor SZIE vagy BCE néven futott a Kertészeti Egyetem) a Faápoló és favizsgáló szakmérnöki diplomát. Igazából második lettem volna, de a névsorban előttem lévő kolléga nem jött el a diplomaosztóra.

Matuzsálem fákkal Vácrátóton a Botanikus kertben volt lehetőségem 10 évig együtt lenni, mert a növényvédelmi feladatok ellátása mellett hétfőnként mindig szántam rájuk időt. A szakértői csoportban szeretném a városgondnokokat rávezetni, hogy az urbánus fák a leghosszabb távú beruházásai egy városnak, tehát e szerint vigyázzanak ezekre a rajuk bízott értékekre.

Tóth Eszter

Tóth Eszter vagyok, tájépítészmérnök és faápoló és favizsgáló szakmérnök, főkertész, Táj- és kertépítészeti magasépítési műszaki ellenőr (M-É-K) és a Táj- és kertépítészeti szakértő (SZÉSZ-K)

 2019-ben kezembe kaphattam egy várost, egy dunaparti – dimbes-dombos, víztornyokkal tűzdelt óriást, Dunakeszit, azért, hogy főkertészként a várost zöldebbé, virágosabbá, élhetőbbé varázsoljam.

Feladatkörömben megterveztem Dunakeszi több ütemre bontott Zöldstratégiai fejlesztését, lefektettem a főbb irányvonalakat.

Nyitottam a lakosság felé, egy új kétoldalú kommunikációra alkalmas oldalt hoztam létre, ahol a lakosság számára érthetően, fotókkal, rajzokkal magyarázom el, mi, miért történik, a városban.

Közösségi ültetéseket szerveztem, és a közösségi tervezés alapjait is lefektettem a városban. Irányítom és ellenőrzöm a városban a zöldfelületekkel kapcsolatos beruházásokat.

Elkezdtem a Duna parton az elöregedett, telepített nyárfaerdő élőhely-rehabilitációs programját, megterveztem és irányítottam a Kiscsurgó patak medrében a vizes élőhelyek rehabilitációját, tanösvények kialakítását.

Irányítom a város ökologikus szemléletű fenntartását. Megterveztem és 3 éve koordinálom az “1000 fát ültetünk” programot, így új egyöntetű fasorok kerülhettek a város bevezető útjai mellé.

Összeállítottam egy hosszú távú fenntartható, programot a város virágosítására, ennek eredményeképpen az év minden szakában különleges színpompában fürdik a város. Nagy hangsúlyt fektetek a biodiverz növényágyakra való áttérésre.

Hiszem, ha a városi zöldfelületeknél minőségi javulást érünk el, a benne élő emberek boldogabbak lesznek!

Farkas Ágnes

  • – Magyar Építészkamarában K, SZT jogosultsággal bejegyzett tervező, szakértő, ME-É-K, műszaki ellenőr
  • – Magyar Igazságügyi Szakértői Kamara tagja, szakterületek: táj- és kertépítészet, parképítés és zöldterület fenntartás
  • – játszótér szabványossági szakértő – TÜV Rheinland InterCert Kft. külső szakértője
  • – minősített favizsgáló, favizsgáló és faápoló szakmérnök, a Magyar Faápoló Egyesület elnökségi tagja

Szakértői tevékenységem szerteágazó, melynek központjában a települési zöldfelület áll.

Köz- és magán tulajdonú park területek és kertek fejlesztéséhez kapcsolódó tervezést, terv ellenőrzést, költségvetés készítést és elemzést, a megvalósítás során műszaki ellenőrzést végzek. Amikor átadásra kerül a zöldfelület, el tudom készíteni a fenntartás üzemi tervét, költség elemzését. Gyakran feladatom növényzet értékének meghatározása, vagy azok rongálásakor a bekövetkezett kár értékének kiszámítása. Játszóterek szabványossági vizsgálatát a vonatkozó jogszabályok szerint végzem.

Fakatasztereket, faállomány értékelést készítek, nemcsak beruházásokhoz kapcsolódóan, de a fasor kezelők számára is a legkorszerűbb szakmai és informatikai ismeretek felhasználásával.

Igazságügyi szakértői tevékenységem során gyakran foglalok állást szakmai kérdésekben, amikor parképítési kivitelezői vagy parkfenntartási munkák alkalmával jogvita keletkezik. Hatósági kirendelésre kiszámítom egy-egy kertben az ott folyó kertészeti munkák értékét, vagy fa kidőléseket követően a káresemény okainak rekonstruálását végzem.

Bajor Zoltán


Okleveles környezetgazdálkodási agrármérnök diplomámat 2004-ben szereztem a MATE jogelődjének számító Szent István Egyetemen.
Szakmai pályafutásom és egyben érdeklődési köröm fókusza szinte minden szálon a zöldfelületekhez, a természetvédelemhez és környezetünk megóvásához kapcsolódott, illetve kapcsolódik mind a mai napig. Ezt a vezérfonalat követve első szakmámat kertésztechnikusként a Varga Márton Kertészeti és Fölmérési Szakközépiskolában szereztem. Tanulmányaim során és azt követően – több mint 10 évig – kertépítéssel és kertfenntartással is foglalkoztam. 2016-ban megszereztem a táj- és élővilágvédelmi szakértői jogosultságot, melynek keretén belül út- és vasútépítések során természetvédelmi/zöldfelületgazdálkodási műszaki ellenőri feladatokat láttam el és közel 30 szakmai tanulmány, engedélyezési dokumentáció, hatásbecslés elkészítésében vehettem részt. 2023-ban lehetőségem nyílt az erdésztechnikusi képzésbe is bekapcsolódni.
A diploma megszerzése óta eltelt két évtized alatt mindig a természet megóvásának fontossága alapján választottam meg munkahelyeimet. Ezek kivétel nélkül olyan szakmai műhelyek voltak, ahol a főváros zöldfelületeinek, természeti örökségének megőrzése terén dolgozhattam, fejlődhettem. Így nyílt lehetőségem tapasztalatokat szerezni a Fővárosi Levegőtisztaságvédelmi Kft.-nél, a Repét Kft.-nél, a Duna-Ipoly Nemzeti Parknál, Budapest Főváros Önkormányzatánál és a FŐKERT Nonprofit Zrt.-nél. Jelenleg a FŐKERT jogutódjának számító BKM Nonprofit Zrt. FŐKERT Főigazgatóságánál vagyok Természetvédelmi és Erdőkezelési Osztályvezető.
Civil oldalon meghatározó volt, hogy 1989-ben beléphettem a Magyar Madártani Egyesület tagjainak sorába. Itt 1996-ban a Budapesti Helyi Csoport titkára, 2006-tól napjainkig elnöke lettem. 2011-2021 között az országos választmányba bekerülve a teljes egyesület elnöki teendőit is elláttam.
Az évek során több alkalommal is lehetőséget kaptam, hogy természetvédelmi témákban könyveket jelentethessek meg. Eddig összesen közel 10 kötetben voltam önálló-, vagy társszerző.
Gödöllőn meghívott előadóként és gyakorlatvezetőként részt veszek a természetvédelmi mérnök képzésben, illetve Budapesten a tájépítész hallgatók oktatásában.

 

Zsigó György

Kiskunfélegyházán születtem 1954. december 9-én. Szüleimmel és öcsémmel 1959-ben a fővárosba költöztünk. Itt végeztem el az iskoláimat. Katonai szolgálatom után 1974-ben kezdtem el tanulmányaimat a Gödöllői Agrártudományi Egyetem Mezőgazdaságtudományi Karán. Sikeres vizsgáim után 1979-ben kaptam meg okleveles agrármérnöki diplomámat és növényvédelmi szakirányult végzettségemet bizonyító betétlapomat.

Ősztől a ráckevei Aranykalász Mg. TSz.-ben helyezkedtem el, ahol 1980. januárjában kineveztek szántóföldi növényvédelmi szakirányítónak. 1981-ben áthelyezéssel a Fővárosi Növényvédelmi Állomásra kerültem növényvédelmi felügyelőnek. 2006. februári kilépésemig ebben a munkakörben dolgoztam. Felügyelői munkám során mindvégig kapcsolatban voltam a gyakorlati élettel. Az Óbuda és a Rozmaring Mg. TSz.-ek felügyelőjeként közösen alakítottuk szántóföldjeik és gyümölcsöseik növényvédelmét, beletanultam az üvegházi dísznövénytermesztés növényvédelmébe is.

Igazgatói engedéllyel 1983-ban létrehozhattam egy saját céget (Kertvédelem GMK) mellyel számtalan közterületi növényvédelmi munkát vállaltam. Elsősorban elméleti és gyakorlati (közterületi permetezések) növényvédelmi megbízásokat teljesítettünk.

Növényvédelmi szakcikkeket írok különböző szaklapokba (Növényvédelem, Agrofórum, Mezőhír, stb.). Ezek közül is kiemelném a Kertészet és Szőlészetben évek óta megjelenő Növényorvos a közterületen cikksorozatot. Videókat készítek két YouTube csatornára is és néhányszor TV nyilatkozatokra is felkértek. Rendszeresen előadásokat tartok szakmai konferenciákon, iskolákban, egyetemeken, a rádióban és kertbarát körökben. Megalakulása óta tagja vagyok a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamarának, jelenleg a fővárosi szervezet alelnöki posztját töltöm be. 1999. óta a Magyar Növényvédelmi Társaság Növényvédelmi Klubjában titkárként tevékenykedek, havonta szakmai klubesteket szervezünk. 2004-ben vehettem át a Szent István Egyetemen a talajtani szakmérnöki diplomámat.

2006-ban megszerveztem és azóta is üzemeltetem azokat az előrejelző hálózatokat, melyeket a közterületi kertészek és a gazdálkodók használnak. Néhány éve országossá, sőt nemzetközivé bővült a megfigyelő rendszer. A vadgesztenye, a puszpáng és a gyümölcsök, zöldségek kártevőit követjük a három hálózat csapdáival. Az aktuális teendőket tartalmazó növényvédelmi felhívásaimat és közterületi leveleimet az internetről pl. a honlapomról tölthetik le az érdeklődők illetve ingyenesen küldöm a feliratkozóknak (jelenleg 3824 címre postázom a hírleveleket). 2010-ben kamarai aranygyűrűvel, 2011-ben miniszteri elismerő oklevéllel köszönték meg munkámat. Kilépésemet követően a növényvédelmi szolgáltatással is foglalkozó TOXA-TERV BT. alkalmazottja lettem, 2010. óta az ügyvezetője vagyok. Budapesti kerületek közterületeinek és egyéb intézmények egynyári és fás dísznövényeinek permetezését, gyomirtását végzem illetve irányítom a munkákat. Növényvédelmi szakirányítója vagyok pl. a NÖRI Fiumei úti sírkertjének, az ELTE Füvészkertnek, a Sacellary kastélynak és az idei évtől a Városliget növényeinek a rendszeresen ellenőrzésére is megbízást kaptam.

2016-ban az Év Növényvédősének, majd ugyanekkor, az Év Agráremberének választottak.

2017–ben meghívtak a Virágos Magyarország verseny zsűrijébe, melyben azóta is részt veszek.

Somorjai Tamássy Zsolt

Alapdiplomámat alkalmazott ökológus-növénytermesztő szakirányú agrármérnökként kaptam kézhez (Debreceni Agrártudományi Egyetem, 1990). Dolgozó éveimet genetikus kutatóként kezdtem ( MTA Mg.-i Kutatóintézet, Martonvásár, 1990-1992).

A hirtelen felfutó multinacionális világ elcsábított: bő 13 évet töltöttem az FMCG (fast moving consumer goods) világban. Piackutatóként kezdve (Amer Research Ltd.), majd a kereskedelem-marketing , menedzsment, belső képzések és stratégia területére váltva ( Gilette, Pepsi Co., Zwack Unicum Zrt., kapcsolódó végzettségek: Marketing Menedzser, Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem TI,1992, DMS in International Marketing, Brunel University, Buckinghamshire Chilterns University College, Oxford, 1999)

2005-ben váltottam gyermekkori álmom területére: megalapítottuk a „tájész” cégünket (Astrantia Kft., csemete-KERTMŰHELY®) és kerttervezést, építést és zöldfelület fenntartást tanultam újra (Kecskeméti F., Kertészeti Főiskolai Kar, Kertépítő és Zöldfelületfenntartó szakmérnök,2006). Tervezési ismereteimet a londoni székhelyű KLC Design School (DGD course) soraiban gazdagítottam. Cégünk az ökológiai alapú zöldfelület tervezés, építés és menedzsment területén tevékenykedik. Specialitásaink a TAM -ok (természet alapú megoldások, pl. esőkertek, esőparkok, ökológiai szolgálatásra fókuszált növénytársulások, dynamic landscaping). A növényvilág önjelölt nagyköveteként végzem munkámat.

2006-tól veszek részt a MAKEOSZ (Magyar Kértépítők Országos Szövetsége) szakmai tevékenységében. Stratégia készítésben szerzett gyakorlatom révén először a Szövetség 10 éves stratégiájának kidolgozásában, később speciális hátterem (gazdasági-társadalmi-ökológiai tapasztalatok) és érdeklődésem kapcsán a városi zöld fenntarthatóság képviselőjének, az európai Green City Mozgalom hazai képviseletének megalapításában vettem részt. Jelenleg a MAKEOSZ Green City Tagozatának elnöki posztját töltöm be.

2010-ben, négy fenntarthatóság iránt elkötelezett, MAKEOSZ elnökségi tag társammal megalapítottuk a Zöldebb Városokért Nonprofit Kft,-t, mely a hazai Green City Mozgalom képviselő szerve a zöld szakma társszervezeteivel karöltve. Cél a települések visszaintegrálása a körülölelő ökoszisztémába. Ezen cél eléréséhez az ökologikus tervezési, kivitelezési és fenntartási tudásbázis építését, modell projektek megvalósítását (tájépítészeti tervek, közösségi tervezések, ZIFFA-ák, kivitelezések, fenntartási tanácsadás, társadalmasítás stb.) és ezek kommunikációját végezzük, az alábbi eszközökkel:

· Green City Akkreditáció (zöldfelületek fenntarthatósági akkreditációja),

· Green City Akkreditációs Alap és Továbbképzések ( tájépítészek, kerttervezők, kivitelezők, fenntartók, település üzemeltető és irányító szakemberek, egyéb társszakmák képviselői számára)

· Green City modellprojektek (ökologikus tervezés, kivitelezés, dinamikus menedzsment)

Rónai Gergely

Egy háromgenerációs soproni erdőmérnök családba születtem 1978-ban. Az általános iskola befejezését követően a családi tradíciókat követve erdésznek készültem, így a soproni Róth Gyula E121rdészeti és Faipari Szakközépiskolában folytattam tanulmányaimat, ahol 1997-ben végeztem erdész technikusként.

1995 nyarán 2hetes önkéntes gyakorlatot töltöttem id. Barabits Elemér bácsinál a soproni kertészetében. Ezt követően egyenes volt az út és a középiskolai tanulmányaim befejeztével a Szent István egyetem kertészmérnöki karán folytattam tanulmányaimat.

2001-ben a diploma megszerzéséhez szükséges szakmai gyakorlatot Angliában a Chambridge-i Egyetem botanikus kertjében töltöttem.

2002-ben (jeles rendű) okleveles kertészmérnöki diplomát szereztem.

2003-2004-ben 18 hónapos szakmai gyakornoki programon vettem részt az Egyesült Államokbeli Ohióban egy helyi piacvezető gardencenter értékesítőjeként az Ohio State University keretein belül.

Az USA-ból hazatérve 2005 és 2010 között a Silvanus Csoport Kft békásmegyeri kertáruházának vezetője voltam. A kertáruház vezetése mellett számos alkalommal utaztam Japánba, hogy a kerti bonsaiok kereskedelmi lehetőségeit feltérképezzem és beindítsam.

Ezekben az években a Magyar Kertészeti Árudák Egyesületének (MAKERT) elnökségi tagjának is megválasztottak.,

2010-ben önálló növénykereskedelmi tevékenységbe kezdtünk feleségemmel, melynek keretében zöldfelületi beruházásokhoz biztosítunk növényeket közvetlenül a termelőktől. Ugyan ebben az évben több hazai faiskolával összefogva faiskolai értékesítési szövetséget hoztunk létre melynek fő célja a hazai faiskolai termékek külföldi piacokra juttatása volt. Ennek keretében 10 éven át kiállítóként jelentünk meg az IPM Essen-en, a világ egyik legrangosabb kertészeti szakkiállításán.

2013-ban alapítottuk meg feleségemmel a Plant Network Kft-t, melynek fő profilja szintén a zöldfelületi beruházások hatékony növényellátása közvetlenül a termelőktől mind a mai napig.

Referenciáink közé tartoznak olyan komoly kihívásokat jelentő projektek ellátása, mint a Tópark „Be my City” Biatorbágyon vagy a budapesti Agora irodaház fejlesztés vagy a Bosch Campus.

2016 őszén kaptam felkérést a Szigetszentmiklóson található Profi Partner 2003 Kft faiskolai nagykereskedés és vállalkozói diszkont üzletpolitikájának megreformálására, melynek cégvezetője vagyok 2017 óta.

2020-ban megválasztottak a Magyar Díszfaiskolások Egyesületének elnökének, amit az óta is betöltök mind a mai napig. Itt fő feladatomnak a faiskolás társadalom összefogását, érdekérvényesítését és sikeres hazai és nemzetközi szereplését tűztem ki célul.  Ennek érdekében hívtuk életre 2020-ban a Hungarogreen szakkiállítást és konferenciát, melynek nem kisebb szerepet szánunk, mint a Kárpát-medence legrangosabb szakmai seregszemléjét.

Dr. Szabó Krisztina

Mérnöki diplomámat 1997-ben szereztem meg a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem, Kertészeti Karán. 2008-ban ugyanott, illetve jogutódján, a Budapesti Corvinus Egyetemen Növénytermesztési és Kertészeti tudományokból doktori oklevelet kaptam.

Szakmai pályám a Fővárosi Állat- és Növénykert, Pálmaházi körzetében kezdtem, ahol közel 17 évig fagyérzékeny és télálló növényekkel foglalkoztam.

Jelenleg a MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet dendrológusa vagyok, 2018 óta egyetemi docensként, a dendrológus csoport vezető oktatója. Bár 2011 óta a növényismeret és a növényalkalmazás oktatása a fő tevékenységem, továbbra is vizsgálom és fenntartom a FÁNK szárazságtűrő sziklakerti gyűjteményét.

Szakmai munkáim között említhető a növényismereti képzések szervezése, valamint különböző tájépítész irodák felkérésére, kertészeti kiviteli tervek véleményezése.

Kutatási területem elsősorban a fák vizsgálatára terjed ki. Foglalkozom várostűrő taxonok, klímafák, szárazságtűrő fás- és lágyszárú fajok, inváziós fajok értékelésével, különleges tematikus területek – pl. télkert, border – növényalkalmazásával.

A közelmúltban minősített faápoló lettem, mely új feladatokat hozott. Szabadidőm egy részét a fák vizuális és műszeres vizsgálata, biztonsági kockázatuk elemzése tölti ki, amely rengeteg természetben töltött órát jelent.

Biró Borbála

Okleveles kertészmérnökként végeztem 2000-ben a Szent István Egyetemen (volt Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem).

Másoddiplomás képzésben szereztem mérnök-közgazdász diplomát 2008-ban a Budapesti Corvinus Egyetem, Közgazdasági Karán.

Még 2000-ben elhelyezkedtem a FŐKERT Zrt-nél, ahol megtanulhattam a zöldfelület-fenntartás csínján-bínját. Kezdetben üzemgazdászként a feladataim közé tartozott a Kertészeti Igazgatóság vezetőségének támogatása, majd a Margitsziget, mint közpark parkfenntartását irányítottam.

2009-től a fenntartási irányító menedzsment tagjaként részt vettem a Főváros kiemelten kezelt zöldfelületei vonatkozásában a parkfenntartási feladatellátás ellenőrzésében, az éves parkfenntartási technológiai terv összeállításában, nyomon követésében, a parki növényállomány folyamatos ellenőrzésében, a növény-kiültetési tervek összeállításában.

2013-tól kezdve napjainkig zöldfelület-fejlesztési vezetőként dolgozom a BKM Nonprofit Zrt.-ben, mely a FŐKERT Nonprofit Zrt jogutódja, ahol feladatom Társaságunk kezelésében lévő fővárosi zöldfelületek fejlesztésének irányítása, komplex projektek bonyolítása, műszaki ellenőrzése.

Ökologikus növényalkalmazásban jártas szakemberként évtizedek óta támogatom a növény-kiültetési tervek összeállítását, végrehajtását, továbbá belső képzéseket tartok a témában.

2012-ben szereztem Green City akkreditációt parkfenntartási szakemberként. A „Virágos Magyarország” mozgalomban a FŐKERT képviselője, állandó zsűritagja, zsűrielnöke vagyok. Rendszeresen felkért előadó vagyok számos szakmai rendezvényen.

Részt vettem a Svájci-Magyar Együttműködési Program keretében a Budapesti Biodiverzitás-tudatosság Projektben, majd „Csereprogram a fenntartható ökologikus városi zöldfelületek adaptációja céljából” pályázati projektben.

Az utóbbi projekt keretében készült kiadvány társszerzője vagyok (Pápai Veronika – Biró Borbála 2016. Ökologikus zöldfelületek városi alkalmazása, FŐKERT Nonprofit Zrt. Budapest). Közreműködöm a Magyar Díszkertészek Szövetsége gondozásában rendszeresen megjelenő „Közterületi sorfák jegyzéke” c. kiadvány készítésében.

Hitvallásom a települési zöldfelületek komplex szemlélete – egységben kezelve a gazdasági hatékonyságot, a fenntarthatóságot, az ökologikus rendszerek alkalmazását, a múlt értékeinek védelmét, a kortárs design és műszaki kutatási eredmények kiaknázását.

Kosztka Ernő

1990-ben szereztem Kertészmérnök diplomámat a Kertészeti Főiskolán Kecskeméten, majd 1999-ben Növényvédelmi és tápanyaggazdálkodási szakmérnöki végzettséget is szereztem.
A kertépítő és zöldfelület-fenntartó szakmérnöki diplomámat 2007-ben szereztem meg, majd 2021-ben Faápoló-, és favizsgáló szakmérnökként végeztem a budapesti Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen.

1990-től 1999-ig a Felsőörs Fruct Kft. gyümölcstermesztési cég szakmai irányítójaként, ágazat vezetőjeként dolgoztam.

1999-ben megalapítottuk a családi vállalkozásunkat, a Barack-Virág Kft-t. Közel 25 éves tapasztalatunk van a zöldfelületek tervezésében, kivitelezésében és fenntartásában. Jelenleg 25 fős mérnök, technikus és szakmunkás létszámmal rendelkezünk. Alapelvünk a modern eszközök, gépek, technológiák használata és továbbfejlesztése, ezáltal a hatékonyság és eredményesség növelése.

Filozófiánk, hogy nem csak dísz-, hanem haszonnövények alkalmazásával alakítjuk ki az élhető környezetet megrendelőink számára.

A MAKEOSZ – Magyar Kertépítők Országos Szövetségének elnöke vagyok 2008 óta, továbbá a Green City Magyarország alapítója, gyakorló kivitelezője. A tematikus képzések bevezetésében, valamint a Magyar Kertépítő verseny megalapításában és szakmai ismeretterjesztő műsorok elkészítő munkájában vehettem részt az évek alatt.

Halmi Zsuzsanna

A Szent István Egyetem Gazdaság és Társadalomtudományi karán szereztem gazdasági mérnök diplomámat 2001-ben. Az ezt követő tíz évben az elektronikai termékek piacán gyűjtöttem nemzetközi termékmenedzsment és marketing tapasztalatot.

2011 és 2014 között a KRAFT FM Ingatlanüzemeltető Kft. értékesítési és marketing feladatait irányítottam, új üzleti lehetőségeket kutattam, majd az adatközpontok és biztonságtechnikai rendszerek piacát meghatározó H1 Systems mérnöki szolgáltatásokat nyújtó vállalat marketing vezetője lettem. Ez idő alatt a teljes névváltással és arculatváltással kapcsolatos teendők mellett, nemzetközi B2B kampányokat irányítottam, ami hozzájárult a cég Távol-keleti terjeszkedéséhez.

A zöldfelületgazdálkodási piacon 2017 óta tevékenykedem aktívan, favizsgáló szakmérnöki képzettséget 2020-ban szereztem. Célom, hogy gazdasági és marketing szakemberként adatokra támaszkodva, stratégiai szemlélettel segítsem a faállománygazdálkodási piac itthoni fejlődését és ezáltal az iparágban működő vállalkozások munkájának kiteljesedését.

Dani Zoltán

Felsőfokú tanulmányaimat a közgadasági tudományok megismerésével éselsajátításával kezdtem (1994-1998), majd a budapesti A Tan KapujaBuddhista Főiskola Japánkert szakán folytattam (2002-2005).2008-ban és 2010-ben japánkert-látogató körútra utaztam, Japánba. Többmint száz parkot, kertet tanulmányoztam ott, miközben Európa neves japánparkjait is végiglátogattam. A kertkultúra forrásának megismerésecéljából 2009-ben Kínába utaztam, ahol további parkokat látogattam,illetve tanulmányoztam.2010-ben a magyarországi Japán Nagykövetség ajánlásával kezdeményeztem aszentendrei Városházánál egy japán közpark alapítását, melyet2013-2014-ben megépítettünk. Jelenleg közparkként és kertiskolakéntműködik, az elmúlt évtizedben jelentős tapasztalatokat szereztünk aparküzemeltetés terén is. További közparkokat építettünk ésrekonstruáltunk Szegeden, Gyulán, Budapesten, és Kisvárdán.2011-ben, 2012-ben, 2013-ban, 2016-ban, és 2018-ban a Kouki-ryu KyotoNiwatsune kertiskolában képzésen vettem részt,  Kyotóban. 2018-ban aziskola oklevéllel ismerte el munkámat, ugyanekkor lettem az iskolahivatalos képviselője Európában.A japánkertek építésében immár bő két évtizedes tapasztalatom van,munkámért sok pozitív visszajelzést kapok.Városaink és épített környezetünk fejlődését átgondolva egy olyan új ésteljesen sajátos térkoncepciót képviselünk, amely forradalmasíthatja amodern világ építészetét, és nagymértékben hozzájárul életszínvonalunkemelkedéséhez.Célunk a világ egyik legrégebbi kertkulturájának a mostani urbánuskertépítés és térformálás nyelvére való lefordítása, technikáinakfelhasználása.A csökkenő térlehetőségek világában egyre nő az igény tartalmastermészeti alkotások élvezésére, melyek egészségre való pozitív hatásabizonyított. Az urbánus tér élhetővé tételére sok megoldást nyújt ajapán kertészettudomány.Száraz meditációs kertek, vizes jelenetet tartalmazó kertek, illetvetermészeti képek alkotásán keresztül beltéren, kültéren, víz adottságnélküli területen, a parkok szintjéig nyújtunk újitó megoldásokat már 15m2  területnagyságtól.

LIPCSEI SZABOLCS

1997-ben végeztem GATE Mezőgazdasági Főiskolai Karán Mezőtúron, agrármérnökként, majd  a DATE  Szarvasi Főiskolai Karán 1999-ben növényvédelmi szakmérnökként.

Városi zöldfelület fenntartással 2001-ben kezdtem el foglalkozni.

Pályafutásom első éveiben Budapest több kerületének zöldfelület fenntartását, majd 2005 – 2008 között Kecskemét város teljes zöldfelület fenntartási munkáinak megszervezését végeztem a Kivitelezői, végrehajtói oldalon.

2008-ban Kispest Önkormányzata létrehozta a Polgármesteri Hivatalon belül a Zöldprogram Irodát, melynek az Irodavezetője lettem. Ekkor kerültem át a városi zöldfelület fenntartás Megrendelői oldalára.

Feladatunk a XIX. kerületi zöldfelületek teljes körű kezelésének, megújításának, park és játszótér fejlesztési programjainak megvalósítása volt.

Ezen időszakban szereztem meg közigazgatási szakvizsgámat, melynek köszönhetően nemcsak gyakorlati, hanem teljes elméleti rálátást szereztem az önkormányzati közigazgatási rendszer működésére.

2011-től  dolgozom a korábban FŐKERT Zrt néven jegyzett, jelenleg BKM BUDAPESTI KÖZMŰVEK Nonprofit Zrt. FŐKERT Kertészeti Divíziójában, mint Zöldfelületfenntartási igazgató.

Ezen munkakörben a szakmai munkám gerincét a főváros kiemelt zöldterületeinek teljes körű üzemeltetésének koordinálása jelenti.

Ez magában hordja a teljes körű zöldfelületfenntartás mellett a területek fejlesztésében, szakmai programjának kidolgozásában történő részvételen túl a közép- és hosszútávú zöldfelületi stratégia kidolgozását, és azok végrehajtását.

A városi parkok igen jelentős faállománnyal bírnak, melyek hatalmas értéket, de ugyanakkor hatalmas szakmai felelősséget is jelentenek a zöldterület üzemeltetők számára. Ahhoz, hogy ebben a feladatkörben a lehető legkompetensebb szakmai döntéseket tudjam meghozni, 2022-ban elvégeztem a Budapesti Corvinus Egyetemen a Favizsgáló és Faápoló Szakmérnöki képzést.

SIRKÓ ZOLTÁN

Kertészmérnökként végeztem 1995-ben a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem Kertészeti Főiskolai Karán Kecskeméten. 1997-ben ugyanitt Kertépítő- és Zöldfelületfenntartó szakmérnöki, 1999-ben Szegeden a József Attila Tudományegyetemen Környezetvédő szakmérnöki diplomát szereztem.

2000-ben céget alapítottam Vackorkert Bt. néven. Első feladataim közé tartozott a hódmezővásárhelyi városi zöldfelületek fenntartása, a Téglagyári és Mártélyi Tanösvények tervezése, kivitelezése és fenntartása. A cég a mai napig végzi a közterületi ágyások és magánkertek kivitelezési és fenntartási munkálatait Budapest, Szeged és Hódmezővásárhely vonzáskörzetében.

Főkertészként korábban Szegeden, illetve Budapest több kerületében jelenleg is részt veszek az önkormányzatok zöldstratégiáinak kialakításában és kommunikálásában.

Főbb projektjeim:

Hódmezővásárhely – Nagy Imre sétány ökológai szemléletű tervezése, kivitelezése és fenntartása

Hódmezővásárhely – Pápai Veronika által tervezett Hódtói pihenőpark biodiverz felületeinek fenntartása és szakmai felügyelete

Szeged –  Szőregi úti és Csillag téri körforgalom és sávelválasztó biodiverz évelőágyás kialakítása

Szeged – Vásárhelyi Pál utca, Dugonics tér komplex felújítása

Budapest, XIX. kerület – Vas Gereben utca, Toldy utca biodiverz ágyás kialakítása

Budakeszi – Polgármesteri Hivatal körüli biodiverz zöldfelület, valamint  a Fő utca ökológiai ágyásainak kialakítása

Budapest, III. kerület – Pünkösdfürdői park kialakítása

Cégem nevéhez kötődik a 2020-ban indult Vadvirágos Újpest program szakmai irányítása, tervezési, kivitelezési és több éves fenntartási feladatai

A komplex szakmai vezetési és munkaszervezési feladataim ellátása során a városi klímaváltozás kihívásainak megfelelően fő szempontként a talajmenedzsment, a vízmegtartás és a biodiverzitás érvényesül a közparkok, játszóterek, kiemelt ágyások, közösségi kertek kialakítása során.

Biogazdálkodói, városfenntartói és civil tevékenységeimre (Vízválasztók, Szövetség az Élő Tiszáért)  ugyanaz a holisztikus szemlélet jellemző. Meggyőződésem, hogy nem egy kiragadott problémára kell koncentrálni, hanem a természet törvényszerűségéhez igazodva kell válaszokat találni a felmerülő kihívásokra. Szemléletem szerint a természetvédelem, a mezőgazdaság, a tájszintű és városi vízmegtartás, valamint a települési zöldfelületek ügye nem szétválasztható egymástól. A rendkívül gyors ütemben jelentkező kihívásokra csak rendszerszintű megoldások adhatóak.